Aktif Katılım Çağrısı

AKTİF KATILIM ÇAĞRISI

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ
KURUMSAL VE BİREYSEL OLARAK NELER YAPABİLİRSİNİZ?

▪Kurumunuz web sayfası veya tanıtım videosunu Erişilebilir yapabilirsiniz.

▪Düzenleyeceğiniz ya da destekleyeceğiniz Engelsiz Bilişim panel, konferans veya seminerleriyle toplumun farkındalığını artırabilirsiniz.

▪Kurumsal veya bireysel kitaplarınızı varsa bunların yazılı (text) formatlarını kendi web sayfanız veya kütüphaneler aracılığıyla engellilerin erişimine açabilirsiniz.

▪Başta bilişim ve eğitim alanlarında okuyan öğrenciler olmak üzere öğrencilere derslerde veya seminerlerde Engelsiz Bilişimi anlatabilir, şimdiden bilinçlenme sağlayabilirsiniz.

▪İlinizde bulunan ve web sayfası olmayan engelli derneklerine web sayfası yapabilirsiniz.

▪Web sayfanızda veya sosyal medya hesaplarınızda paylaşımlarınızda fotoğraflarda ve videolarda “Betimleme” yapabilirsiniz.

▪Kurumsal veya bireysel yardım çalışmalarınızda, engelli derneklerine veya bireylere onların kullanabileceği ve hayata dokunabilecekleri Bilişim Teknolojileri veya yazılımları geliştirebilir/hediye edebilirsiniz. (Örneğin görme engelli bir öğrenciye uygun bilgisayar, otizmli bir çocuğa uygun yazılımları olan bir tablet …)

▪Engelsiz Sinema etkinliği düzenleyerek engelli bireylerin aileleriyle, arkadaşlarıyla sinema keyfini tatmasına katkı sağlayabilirsiniz.

▪Eğitimcilere yönelik “Erişilebilir Ders Materyali” hazırlamayı öğrenebilir. Bunun nasıl hazırlanabileceği eğitimi verebilirsiniz.

▪Özel eğitim öğretmenlerine, teknolojiyi daha etkin kullanmaları için kodlama/robotik eğitimleri verebilirsiniz.
Engellilere ve ailelerine yönelik “Bilişim ve internet okur-yazarlığı ” ve Mesleki Kurslar (Web Sayfası, Kodlama, E-ticaret, Sosyal Medya Yönetimi, Bilgisayarlı Muhasebe, vb) düzenleyebilirsiniz.

▪Düzenleyeceğiniz yarışma, proje, çalıştay (workshop) gibi çalışmalar düzenleyerek bilişimcileri engellilerin hayatına kolaylık sağlayacak teknoloji ve yazılım geliştirmeleri için teşvik edebilirsiniz.

▪Engellilere yönelik hizmet veren kütüphanelere kitap okuyarak destek verebilirsiniz.

▪Kurumunuzda veya işyerinizde engellilere yönelik bilişim teknolojileri ve hizmetlerinden yararlanarak hizmetlerinizi iyileştirebilirsiniz

#engelsizbilisim #bilişim #teknolojininkullanımı #engelleriaşmak