Avrupa Birliği bayrağı, Avrupa Birliği tarafından finanse ediliyor

#1YaşamVar Kampanyasına Sen de Destek Ol!

#1YaşamVar Kampanyasına Sen de Destek Ol!

Engelli Çocuk Hakları Ağı, #1YaşamVar etiketi ile engelli çocukların yaşama ve gelişme hakkına vurgu yapan bir kampanya başlatıyor!
#1YaşamVar kampanyası, farklı engel gruplarından çocukların yaşama ve gelişme hakkı için en önemli haklardan biri olan sağlığa erişim hakkına ve bu bağlamda son yıllarda engelli çocuklar ve aileleri için çileye dönüşen geri ödeme sorununa odaklanıyor. 
Kampanya Engelsiz ve Mutlu Yaşam Derneği’nin yürütücülüğünde, Tohum Otizm Vakfı, Türkiye Spina Bifida Derneği ve Türkiye Down Sendromu Derneği’nin ortaklığında, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun finansal desteği ile hayata geçirilen Engelli Çocuk Hakları Ağının Güçlendirilmesi Projesi kapsamında yürütülmektedir. 
Kampanyanın temel amacı, başta Sosyal Güvenlik Kurumu olmak üzere tüm ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının dikkatini engelli çocukların akranları ile eşit ve adil düzeyde yaşama katılabilmesi için gerekli ortamın acilen ve sürdürülebilir olarak sağlanması konusuna çekmek. Şu an pek çok engelli çocuğun insan onuruna yakışır yaşam sürebilmesi için gerekli olan tıbbi tedavi, ilaç, cihaz, ekipman ve malzemelerin ücretleri SGK tarafından ya hiç karşılanmıyor ya da çok cüzi oranda karşılanıyor. Engelli çocukların aileleri bu sebeple ciddi farklar ödemek zorunda kalıyor. Engelliliğin yoksulluğa, yoksulluğun da engelliliğe yol açtığı düşüldüğünde bu durumun hem “Olmadan önleme” hem de “İnsan onuruna yakışır yaşam” ilkelerine aykırı olduğu aşikâr. 
BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ve BM Engelli Kişilerin Hakları Sözleşmesi başta olmak üzere ülkemizin de taraf olduğu tüm uluslararası insan hakları belgeleri ve TC Anayasası engelli çocukların ulaşılabilir en yüksek sağlık standartlarından yararlanma hakkı olduğunu kabul eder. Bu hakların kullanılmasını sağlamak devletin yükümlülüğündedir.Bu açıklamalar ışığında biz Engelli Çocuk Hakları Ağı olarak devleti tıbbi tedavi, ilaç, cihaz ve tıbbi malzemeler için geri ödeme sorununu depremden etkilenen çocuklar ve tüm engelli çocuklar için acil ve kalıcı olarak çözmeye davet ediyoruz.
Bedensel ve ortopedik engelli çocukların kullandıkları tekerlekli ve pediatrik sandalye ile protez, az gören veya görme engelli çocukların kullandıkları teleskopik gözlük ile beyaz baston, işitme engelli çocukların kullandığı biyonik kulak, çeşitli kas hastalıkları nedeniyle solunum güçlüğü yaşayan çocukların kullandığı solunum cihazı, albinizmli çocuklar tarafından kullanılan güneş kremi, mesane ve bağırsak sorunları yaşayan çocuklar tarafından kullanılan bez ve kateter, Talasemi hastası çocuklar tarafından kullanılan lökosit filtresi ve metabolizma hastası çocuklar tarafından tüketilen özel formüllü besinlerin yer aldığı toplam 10 görselin yer alacağı bu kampanyanın finalinde engelli çocukların yaşama eşit ve adil şekilde dahil olmasının altını çizen bir çizgi animasyon filmi de yayına alınacak. Bu çizgi animasyon film hem işaret dilinde hem de görsel betimlemeli olacak şekilde toplam 3 formatta çekildi.
10 Mayıs 2023 tarihinde başlayacak olan kampanyanın yaklaşık bir ay sürmesi planlanmakta. Kampanya görsellerine Engelli Çocuk Hakları Ağı’nın sosyal medya hesaplarından ulaşabilir, sorularınız için engellicocukhaklariagi@gmail.com mail adresine mail gönderebilirsiniz.

 

Kampanya rehberine linke tıklayarak erişebilirsiniz.

 

www.echa.org.tr

https://www.facebook.com/EngelliCocukHaklariAgi

https://www.instagram.com/engellicocukhaklariagi/

https://twitter.com/ECHA_Turkey