Avrupa Birliği bayrağı, Avrupa Birliği tarafından finanse ediliyor

İSTİŞARE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İSTİŞARE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Engelli Çocuk Hakları Ağı olarak bakımevlerinde verilen hizmetin niteliğine ilişkin tespitlerimizin ve çözüm önerilerimizi görüşmek üzere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile 13.10.2022 tarihinde bir toplantı gerçekleştirdik.

EÇHA adına Danışma Kurulu Üyemiz Sn. Av. Dr. Işıl BAĞATUR ile Sekretarya Üyesi Sn. Av. Ali ULUSOY’un katıldığı toplantıda otizm alanında çalışmalar gerçekleştiren Türkiye Otizm Meclisi, Otizm Dernekleri Federasyonu, Anadolu Otizm Federasyonu, Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı ve Türkiye Otistiklere Destek ve Eğitim Vakfı da yer aldı. Sn. BAĞATUR, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Sn. Elmas Esra CECELİ’ye Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ne referansla hazırladığı ve bakımevlerinin hukuki sorunlarına ışık tutan bilgi notunu, Sn. ULUSOY da üyelerimizin bakımevlerine ilişkin tespitleri ve çözüm önerilerinin yer aldığı dokümanı paylaştı.

Sn. CECELİ, otizm eylem planı çalışmaları, otizm konusunda farkındalık oluşturulmasında gelinen nokta, kurumlar arası koordinasyonda yaşanan sorunlar, özel ve kamu bakım kuruluşları denetimlerine sivil toplum kuruluşlarının dahil edilebilmesi, yatılı ve gündüzlü kuruluşlarda özel eğitim öğretmeni görevlendirilmesi, bakım kuruluşlarında bireysel bakım ve aktivite hizmet planlaması çalışmaları konusunda bilgi verdi.

İstişare toplantılarından ilki olan bu toplantının ikincinin kasım ayında gerçekleştirileceği bildirildi.

Toplantıya ilişkin bakanlık açıklamasına https://www.aile.gov.tr/eyhgm/haberler/otizm-spektrum-bozuklugu-alaninda-faaliyet-gosteren-sivil-toplum-kuruluslarinin-katilimiyla-birinci-istisare-toplantisi-gerceklestirildi/ linkinden erişebilirsiniz.